EPS/XPS soojustusplaadid

Ei leia otsitavat toodet? Kirjelda, mida vajad ja küsi pakkumist.

Sulge filtrid
Otsing
Tootekategooriad

Soojustusplaadid EPS ja XPS

– energiatõhus isolatsioonilahendus 

Soojustusmaterjalide seas on jäigad vahtplastist plaadid üks enimkasutatavaid lahendusi, pakkudes head soojuspidavust, lihtsat paigaldust ja erinevaid tehnilisi eeliseid. Eriti populaarsed on paisutatud polüstüreen (EPS) ja ekstrudeeritud polüstüreen (XPS) – kaks sarnase algmaterjaliga, kuid oma omadustelt märgatavalt erinevat soojustusmaterjali. Mõlemad tooted kuuluvad kaasaegse energiatõhusa ehituse põhilahenduste hulka ning neid kasutatakse laialdaselt nii uusehitistes kui renoveerimisprojektides.

Mis on EPS ja XPS soojustusplaadid?

EPS (expanded polystyrene) ehk paisutatud polüstüreen on kerge, vahtpolüstüreenist isolatsioonimaterjal. Seda valmistatakse väikestest polüstüreenihelmestest, mis kuumuse abil paisutatakse ja pressitakse plaadiks. Poorse ja suhteliselt õhurikka struktuuriga EPS soojustusplaadi tüüpiline R-väärtus on 3,8-4,2 tolli kohta. EPS-i iseloomustab madal soojusjuhtivus, lihtne töödeldavus ja hea kuluefektiivsus, mistõttu on see populaarne valik madalama eelarvega projektide jaoks. Optimaalne valik näiteks siseseinte, pööningute ja fassaadide soojustamiseks.

XPS (extruded polystyrene) ehk ekstrudeeritud polüstüreen valmib täiesti teistsuguses tootmisprotsessis, mille käigus saadakse tihedam ja ühtlasema struktuuriga plaat. XPS soojustusplaat on peab vastu äärmuslikele temperatuuridele. Suletud pooridega XPS on ühtlasi oluliselt niiskuskindlam ja mehaaniliselt tugevam, mis teeb selle sobilikuks just aluspõrandate, soklite, vundamendipiirkondade ja lamekatuste soojustamiseks. Materjali tugevust ja jäikust arvestades on seda aga keerulisem lõigata ja vormida.

Tehnilised omadused ja erinevused

Kuigi EPS ja XPS on mõlemad valmistatud polüstüreenist, tulenevad nende erinevad omadused just tootmisprotsessist. EPS on kerge ja hästi lõigatav, kuid vähem tihe ja suurema veeimavusega. Samas on see hea valik olukordades, kus niiskuskoormus on väike ja eelarve oluline tegur.

XPS on tihedam, tugevam ja madalama soojusjuhtivusega, mis tähendab, et sama isolatsioonitulemus saavutatakse väiksema plaadipaksusega. See muudab XPS-i eriti tõhusaks piiratud ruumiga konstruktsioonides, näiteks põrandates, kus iga millimeeter loeb. Lisaks peab XPS paremini vastu mehaanilisele survele ja sobib hästi koormust kandvatesse kihtidesse. Samuti blokeerib see tõhusamalt heli.

Kasutusalad ja sobivus

Soojustusplaatide sobivus sõltub suuresti rakenduskohast ja ehitusfüüsikalistest nõuetest. EPS-i kasutatakse laialdaselt fassaadide, vahelagede, kaldkatuste ja kergete seinakonstruktsioonide isolatsioonina. Selle kergus ja hea lõiketäpsus teevad sellest mugava lahenduse ka isetegijale.

XPS-i eelistatakse olukordades, kus konstruktsioon on kokkupuutes niiskuse, pinnase või suure mehaanilise koormusega. See tähendab, et XPS sobib hästi näiteks soklite, vundamentide, rõdude ja keldriseinte isolatsiooniks, samuti tagab see kindla tulemuse lamekatustel, kus vajatakse veekindlust ja tuge.

Soojuspidavus, heliisolatsioon ja tulepüsivus

Mõlemad materjalid pakuvad head soojusisolatsiooni, kuid XPS on tehniliselt tõhusam, kuna selle R-väärtus ruutmeetri kohta on veidi kõrgem. Heliisolatsiooni osas jäävad vahtplastid üldiselt alla mineraalvillale, kuid XPS suudab oma tihedama struktuuriga siiski teatud määral heli summutada. Tulepüsivuse tagamiseks on saadaval spetsiaalse koostise või pinnatöötlusega versioonid, mis vastavad ehitusnormidele.

Kuidas teha õige valik?

Valides EPS-i ja XPS-i vahel, tuleks hinnata järgmisi tegureid: niiskustingimused, mehaaniline koormus, eelarve, paigaldusviis ja soojustuse ruumiline paksus. XPS on suurema R-väärtusega kui EPS, seetõttu sobib EPS hästi üldotstarbeliseks isolatsiooniks, kus ei ole suuri koormusi ega püsivat niiskust. XPS on sobivuselt laiem, ent ka hinnalt kallim – samas pakub see suuremat töökindlust keerukates ehituslahendustes.

Paigaldus, ühilduvus ja jätkusuutlikkus

Nii EPS- kui XPS-plaate saab hõlpsasti kombineerida teiste ehitusmaterjalidega. Neid võib paigaldada kivistruktuuridele, puitsõrestikele ja mitmesugustele aluspindadele. Paigaldamisel on oluline tagada korrektne liitekohtade tihendamine, et vältida soojuslekkeid ja tagada maksimaalne energiatõhusus. Tasub jälgida tootjapoolseid juhiseid ja kasutada sobivaid kinnitussüsteeme, et tagada plaatide pikaajaline püsimine ja toimivus ka keerukamates oludes.

Soojustusplaatide keskkonnamõju osas tasub tähele panna, et mõlemat tüüpi materjale on saadaval ka madalama keskkonnakoormusega versioonidena, mis vastavad rohelise ehituse standarditele ja võimaldavad saavutada paremaid energiatõhususe klassifikatsioone. Neis variantides on kasutatud taaskasutatud komponente või vähendatud emissioonide sisaldusega sideaineid. Lisaks on EPS-i puhul levinud võimalus materjalijääkide ümbertöötlemiseks, mis teeb sellest mõistliku valiku ka keskkonnateadlikumale ehitajale.

Kui otsid lahendust, mis ühendaks soojapidavuse, praktilisuse ja pikaajalise töökindluse, on EPS ja XPS soojustusplaadid oma omaduste poolest ehitusmaterjalide seas endiselt kindlal kohal. Õige valiku puhul teenib isolatsioonikiht hoonet aastaid, aidates vähendada energiakulu ja tagada stabiilse sisekliima nii suvel kui talvel.

Tänu oma mitmekesistele kasutusvõimalustele, headele tehnilistele omadustele ja kättesaadavusele on EPS ja XPS jätkuvalt eelistatud soojustusmaterjalid nii era- kui äriprojektides.

Loe edasi
Scroll to Top